Mikrokontrolery - Jak zacząć?

... czyli zbiór praktycznej wiedzy dot. mikrokontrolerów.

środa, 6 kwietnia 2011

ARM: Jak zacząć?


Autor: Deucalion
Redakcja: Dondu


Jak już zdążyliście zauważyć, blog ten jest w głównej mierze o mikrokontrolerach. Większość artykułów, jak nie wszystkie na tym blogu, które mają coś wspólnego z mikrokontrolerami oparte są o AVRy, a przecież mikrokontrolery nie kończą się na AVRach. W tym artykule i następnych chcę przełamać tę zależność i skupić się na innej ostatnio bardzo popularnej rodzinie, a mianowicie LPC11xx z rdzeniem ARM Cortex-M0.
Dlaczego ARMy?

A dlaczego nie? Ostatnio zapanowała moda na ARMy i szkoda byłoby nie podążać za tą modą. Rdzeń Cortex-M0 jest jednym z najmłodszych rdzeni od ARM, ale i najprostszym.

Poziom jego skomplikowania można spokojnie porównać z poziomem skomplikowania rdzenia w AVRach, ale ze względu na parę istotnych cech jest bardziej wydajny.


Pisanie programów na ten rdzeń nie różni się od pisania programów na AVRa. Różnice są w idei działania rdzenia oraz w stopniu skomplikowania niektórych peryferiów. Jak się potem okaże, stopień skomplikowania może również wynikać ze stylu dostępnej dokumentacji, która zakłada, że każdy kto po nią sięga ma już spory zasób wiedzy na temat mikrokontrolerów i ich programowania.


Na początek zajmiemy się środowiskiem programistycznym, bo jakby nie patrzeć jest to nasze główne narzędzie, potem skompletujemy sobie "platformę sprzętową", na której będziemy się uczyć programować "ARMy" i wreszcie kolejnymi etapami będzie nauka samego mikrokontrolera. Językiem programowania na jakim będzie prowadzona nauka będzie C i jeśli chcesz nauczyć się programować ARMy musisz ten język opanować, ale już z innych źródeł.

Zapamiętaj ten adres

Oceń artykuł.
Wasze opinie są dla nas ważne, gdyż pozwalają dopracować poszczególne artykuły.
Pozdrawiamy, Autorzy
Ten artykuł oceniam na:

20 komentarzy:

 1. Dobry pomysł z serią takich artykułów. I w końcu cała wiedza będzie zgromadzona w jednym miejscu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo dobry pomysł :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Niecierpliwie czekam na kolejne części... jeśli kurs będzie kontynuowany to może okazać się niezłym hitem w internecie ;)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Kurs chyba zmarł śmiercią naturalną.

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajnie bylo ale sie skonczylo

  OdpowiedzUsuń
 6. W ciągu roku tylko dwie osoby dały jakiś feedback. To niewielka motywacja na to, aby dalej ten kurs prowadzić. Kolejna część kursu czeka na dokończenie. Powiększenie rodziny, praca zawodowa oraz nieokreślona choroba również są przyczyną takiego, a nie innego postępu prac nad tym kursem.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo fajny kursik, Udało mi się nawet uruchomić mojego pierwszego ARM-a od NXP. Nie jestem fachowcem, mnie się podoba brakuje takich serwisów. GRATULACJE

  OdpowiedzUsuń
 8. Chętnych do skorzystania jest więcej niż by mogło się wydawać. Sam znam co najmniej kilka osób które czekają na dokończenie kursu. Wszyscy czytelnicy będą bardzo wdzięczni jeżeli doczekamy się kontynuacji:)
  Pozdrawiam, czekający z niecierpliwością czytelnik:)

  OdpowiedzUsuń
 9. EA-XPR-002 - w TME można dostać taką płytkę, gdzie jest zamontowany procek LPC1114 i dodatkowo - odłamywalne - to chyba jakiś JTAG. Czy może ktoś korzystał z tego układu? Bo cena jest zachęcająca.
  Pozdrawiam
  Sławek

  OdpowiedzUsuń
 10. W głównym spisie treści jest informacja, że o LPC są dostępne tylko trzy artykuły i brak nowych, a tymczasem po cichu ukazały się kolejne cztery. Nie zasypiajcie Panowie.
  Pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mea culpa! :)
   Już poprawiam.

   Usuń
  2. Dodam jeszcze, że na Facebooku i Google+ informuję o każdym nowym artykule, więc warto się podłączyć :)

   Usuń
 11. Tutorial naprawdę świetny! Oby tak dalej. Czy dałoby się rozwinąć nieco zagadnienie uC STM32 (F4)?

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo ciekawa seria artykułów! Czekam z ogromną niecierpliwością na kolejne lekcje. Szkoda, że od dawna nic nowego się nie pojawiło.. Chciałbym dowiedzieć się na przykład jak odpalić uart - byłoby to bardzo pomocne.

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo fajne...Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 14. Extra kurs. Przesiadam się właśnie z AVR na ARM, kiedy dalsze części ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Autor nie czuje zainteresowanie czytelników (mało komentarzy i pytań) i dlatego nie ma "powera" do rozwijania kursu :(

   Usuń
  2. Temat arcy ciekawy, ale np. ja nie lubię być poganiany :-)

   Usuń
 15. Myślę, że jeśli kurs będzie sukcesywnie kontynuowany, to spotka się z większym zainteresowaniem :) Z doświadczenia wiem, że to zawsze działa w dwie strony. Gdy zainteresowani widzą, że kurs jest "martwy" często tracą zainteresowanie. Autor stwierdził, że nie ma zainteresowania, więc nie pisze kolejnych części i mamy błędne koło. A szkoda, bo styl całości jest, moim zdaniem, całkiem niezły. Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku 2016!

  OdpowiedzUsuń
 16. Ostatnio znalazłem starą drukarkę HP LASERJET 2200DN z wyjmowaną kartą sieciową hp jetdirect 615n. Jest tam m. in. procesor ARM, pamięć flash, gniazdo ethernet, a z drugiej strony złącze z wieloma stykami, prowadzące do procesora. Chciałbym wykorzystać ten moduł do zrobienia jakiegoś urządzenia typu IoT. Jak się za to zabrać?

  OdpowiedzUsuń

Działy
Działy dodatkowe
Inne
O blogu
Dzisiaj
--> za darmo!!! <--
1. USBasp
2. microBOARD M8


Napisz artykuł
--> i wygraj nagrodę. <--


Co nowego na blogu?
Śledź naszego Facebook-aCo nowego na blogu?
Śledź nas na Google+

/* 20140911 Wyłączona prawa kolumna */
 • 00

  dni

 • 00

  godzin

 • :
 • 00

  minut

 • :
 • 00

  sekund

Nie czekaj do ostatniego dnia!
Jakość opisu projektu także jest istotna (pkt 9.2 regulaminu).

Sponsorzy:

Zapamiętaj ten artykuł w moim prywatnym spisie treści.