Mikrokontrolery - Jak zacząć?

... czyli zbiór praktycznej wiedzy dot. mikrokontrolerów.

środa, 30 marca 2011

PCB: Wiercenie otworów


Autor: afterparty
Redakcja i uwagi: Dondu

PCB metodą termotransferu: Spis treści


Płytka jest już prawie gotowa. Teraz bierzemy się za wiercenie otworów na elementy. Przy tym zadaniu wymagana jest cierpliwość, EAGLE naliczył mi 422 otwory. Ja do wiercenia użyłem mini wiertarki kupionej w sklepie elektronicznym:Do tego wiertła 0.7 lub 0.8, do przekaźnika, złącz śrubowych, stabilizatorów 1.2. Do tego potrzebne będą wiertła do wypustek złącza DB9 i otworów w obudowach stabilizatorów. Przy wierceniu zachowujemy uwagę, staramy się trzymać środka otworu, wytrawione punkty pomogą „wskoczyć” wiertłu na miejsce.
Uwagi Dondu

Wykonywanie otworów to "temat rzeka". 

Ja wiercę otwory przed cynowaniem, co pozwala mi na szybkie i proste (za pomocą papieru ściernego) pozbycie się powstających po wierceniu "garbów" miedzi (patrz zdjęcie powyżej).

Warto mieć dobrej jakości statyw, choć nawet prosty plastikowy da większy komfort pracy i oszczędzi wiertła, które nota bene do tanich nie należą. Mając do wywiercenia 500 otworów, szybko docenisz statyw. Wystarczająco stabilny statyw można bardzo łatwo wykonać we własnym zakresie: PCB Drill Press

Skoro już wspomniałem o wiertłach, to laminat szklany jest czynnikiem bardzo je niszczącym. Dlatego na wiertłach nie warto oszczędzać - to się nie opłaca. Należy wybierać te powleczone tytanem lub kobaltem.


Jakie masz sposoby na tym etapie?


PCB metodą termotransferu: Spis treści

Oceń artykuł.
Wasze opinie są dla nas ważne, gdyż pozwalają dopracować poszczególne artykuły.
Pozdrawiamy, Autorzy
Ten artykuł oceniam na:

1 komentarz:

 1. Także wiercę przed cynowaniem, jeszcze przed starciem tuszu z płytki (nie świeci się tak i lepiej widać gdzie się punktuje)
  Dla płytek dwustronnych wiercę z obu stron - tzn tam gdzie otwory są małe 0.5 a cały pad ma około 1mm nawiercam do mniej wiecej połowy z jednej strony później ta sama operacja z drugiej strony. Jak się rozjechały nieco warstwy to da się w ten sposób zniwelować popełniony błąd, choć najwygodniej jest zrobić duże pady, np 0.5-0.6mm otwór i pad 1.5-2mm, naprawdę ciężko nie trafić w punkt lutowniczy z drugiej strony w takim wypadku.
  Na koniec papierek ścierny ~500 i usuwam nierówności powstałe po wierceniu i ścieram tusz.

  OdpowiedzUsuń

Działy
Działy dodatkowe
Inne
O blogu
Dzisiaj
--> za darmo!!! <--
1. USBasp
2. microBOARD M8


Napisz artykuł
--> i wygraj nagrodę. <--


Co nowego na blogu?
Śledź naszego Facebook-aCo nowego na blogu?
Śledź nas na Google+

/* 20140911 Wyłączona prawa kolumna */
 • 00

  dni

 • 00

  godzin

 • :
 • 00

  minut

 • :
 • 00

  sekund

Nie czekaj do ostatniego dnia!
Jakość opisu projektu także jest istotna (pkt 9.2 regulaminu).

Sponsorzy:

Zapamiętaj ten artykuł w moim prywatnym spisie treści.