Mikrokontrolery - Jak zacząć?

... czyli zbiór praktycznej wiedzy dot. mikrokontrolerów.

środa, 30 marca 2011

PCB: Bezprądowe cynowanie laminatu


Autor: afterparty
Redakcja: Dondu

PCB metodą termotransferu: Spis treści


W sklepach jest dostępnych wiele środków do bezprądowego cynowania. Ja użyłem takiego:
Krok 1 - Polerowanie płytki

Aby cynowanie miało dobrą jakość powierzchnia miedzi musi być idealnie czysta. Trzeba ją zeszlifować za pomocą pasty polerskiej, ja użyłem takiej:Nakładamy pastę, bierzemy szmatkę i polerujemy na błysk:

Krok 2 - Odtłuszczenie

Później należy przemyć powierzchnię rozpuszczalnikiem/alkoholem BARDZO dokładnie, i nie dotykać miedzi palcami, inaczej cynowanie przyniesie marne efekty.


Od tego momentu nie wolno dotykać palcami powierzchni płytki, jeżeli chcesz, by płytka była cynowana na całej powierzchni jednakowo. :-)Krok 3 - Cynowanie w roztworze

Przy środku do cynowania zachowujemy szczególną ostrożność.Przydadzą się rękawiczki. Pracujemy tylko w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.Do rozpuszczenia środka zgodnie ze zaleceniami używamy wody demineralizowanej/destylowanej – do kupienia w sklepach motoryzacyjnych. Tak jak pisze na opakowaniu – podgrzewamy wodę do 80-90°C i rozpuszczamy mieszając. Potem czekanie aż woda ostygnie, i wrzucamy płytkę do roztworu. Od razu można zauważyć jak miedź zmienia kolor. Po około 5 minutach płytka jest gotowa. Przemywamy najpierw pod ciepła, później pod zimną wodą.Masz jakieś triki?


PCB metodą termotransferu: Spis treści

Oceń artykuł.
Wasze opinie są dla nas ważne, gdyż pozwalają dopracować poszczególne artykuły.
Pozdrawiamy, Autorzy
Ten artykuł oceniam na:

15 komentarzy:

 1. Robi wrażenie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wygląda ładnie, ale trzeba lutować jak najszybciej po cynowaniu. Inaczej powłoka traci swoje właściwości (o czym się niestety przekonałem)

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja mam pytanie ile płytek można w ten sposób pocynować? Mam na myśli taką sytuację, w której nie cynujemy płytek zaraz po sobie, tylko kilka w miesiącu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każda płytka ma inną powierzchnię cynowanej części, czas cynowania oznacza różne grubości warstwy, itp. ... Czytaj ulotki preparatów lub wytyczne producenta (na jego stronie).

   Usuń
  2. Taką płytkę warto pomalować roztworem kalafonii np acetonowym. Zabezpieczy przed korozją w pewnym stopniu a i lutuje się lepiej.

   Usuń
  3. Masz na myśli, żeby ocynowaną płytkę potraktować roztworem kalafonii?

   Usuń
 4. A słyszeliście o metodzie cynowania płytek drukowanych we wrzątku? Metodę polecił mi znajomy i od tamtego czasu sam ją stosuje i powiem że jest fenomenalna. Wrzucam PCB i kilka kulek specjalnego stopu (stopu Lichtenberga) do gotującej się wody z kwaskiem cytrynowym, rozprowadzam stop po płytce, a później nadmiar usuwam silikonową łopatką i gotowe.
  Nie ma problemu z tym co pisze @after. Metoda jest bardzo wydajna, kupiłem 100 gram granulek, narzędzie do rozprowadzania i trochę kwasku na allegro i wygląda na to, że na trochę mi jeszcze wystarczy. W zasadzie wszystkiego można się dowiedzieć z artykułu o cynowaniu we wrzątku na elektrodzie, jest też filmik na youtube.

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam, na ulotce pisze że "Podejrzewa się, że powoduje raka"
  Co o tym myśleć?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie spotkałem się z takim ostrzeżeniem.
   Możesz załączyć zdjęcie takiej ulotki wraz z typem preparatu?

   Usuń
  2. Mam dokładnie ten sam środek, co na zdjęciu na górze. Jest napisane małym druczkiem w dolnej części "H351 - Podejrzewa się, że powoduje raka"

   Usuń
 6. Uważam, że ten tytuł "Bezprądowe cynowanie laminatu" jest trochę mylący, lepiej już by było "Bezprądowe cynowanie ścieżek".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No niezupełnie z co najmniej dwóch powodów:

   1. laminat, to handlowa nazwa płytek z włókna szklanego, papieru, itp. pokrytych miedzią,

   2. na płytkach PCB oprócz ścieżek mamy także punkty lutownicze, poligony zwane potocznie rozlaną masą, punkty pomiarowe i inne wytrawione np. napisy, itp.

   Dlatego nie można ograniczyć tematu artykułu tylko i wyłącznie do cynowania ścieżek, choć może faktycznie wśród początkujących jest to bardziej zrozumiałe.

   Usuń
 7. Cynuje się przed czy po wywierceniu otworów montażowych?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja cynuję po i uważam, że tak jest lepiej: przy wierceniu zawsze trochę miedź porysujesz, po drugie po wierceniu zostają ci zadziory, które możesz zetrzeć bez obawy o powłokę z cyny.

   Usuń
 8. Jak wyszła Ci taka błyszcząca powłoka? Mi wychodzi totalnie matowa

  OdpowiedzUsuń

Działy
Działy dodatkowe
Inne
O blogu
Dzisiaj
--> za darmo!!! <--
1. USBasp
2. microBOARD M8


Napisz artykuł
--> i wygraj nagrodę. <--


Co nowego na blogu?
Śledź naszego Facebook-aCo nowego na blogu?
Śledź nas na Google+

/* 20140911 Wyłączona prawa kolumna */
 • 00

  dni

 • 00

  godzin

 • :
 • 00

  minut

 • :
 • 00

  sekund

Nie czekaj do ostatniego dnia!
Jakość opisu projektu także jest istotna (pkt 9.2 regulaminu).

Sponsorzy:

Zapamiętaj ten artykuł w moim prywatnym spisie treści.