Mikrokontrolery - Jak zacząć?

... czyli zbiór praktycznej wiedzy dot. mikrokontrolerów.

poniedziałek, 4 kwietnia 2011

SmartPIP - Czujnik światła - obliczenia


Autor: Dondu

Artykuł jest częścią cyklu: SmartPIP - Elektroniczny dręczyciel


Nadszedł moment, w którym powinniśmy dokonać obliczeń dla naszego układu pomiarowego wybranego w poprzednim artykule. W obliczeniach możemy pominąć kondensator i wejście przetwornika ADC:
Prąd płynący przez fototranzystor będzie zwierany do masy przez rezystor. Skoro wiemy, że nasz mikrokontroler oraz układ czujnika światła będą zasilane z baterii 3V, to możemy spróbować obliczyć wartość rezystora przyjmując wartość prądu fototranzystora taką, jakiej nie chcielibyśmy przekraczać, niezależnie od rodzaju źródła i natężenia światła oświetlającego czujnik.

Aby policzyć wartość rezystora musimy znać napięcie jakie się na nim "odłoży" przy danej wartości prądu. Napięcie to będzie wynikało ze wzoru:
Istotnym jest więc ustalenie, jaki napięcie przy wybranym przez nas prądzie będzie występowało na złączu kolektor-emiter fototranzystora (UFT).

Zaglądamy do datasheet fototranzystora i w tabelce odnajdujemy parametr Collector Emitter Saturation Voltage, czyli napięcie kolektor-emiter w czasie jego nasycenia:


Niestety wszystkie parametry z tabeli podane są dla napięcia zasilania wynoszącego 5V, a ten parametr dodatkowo podany jest dla prądu kolektora równego 10mA, a w naszym przypadku będziemy starali się, by prąd ten był 1000 razy mniejszy.

Nie ma także żadnego wykresu, z którego moglibyśmy odczytać jak zachowywać się będzie ten parametr dla innych napięć zasilania. Dlatego nie pozostaje nam nic innego, tylko do obliczeń przyjąć wartość 0,4V.


Rezystor

Zaczniemy od przyjęcia, że chcemy aby prąd płynący przez tranzystor miał wartość 10µA.

Dlaczego akurat tyle? Musimy oszczędzać, a fototranzystor, który wybrałem, umożliwia nam pracę z takim prądem co ustaliliśmy już wcześniej.

Dane do obliczeń:
 • napięcie zasilania: 3V
 • napięcie emiter-kolektor: 0,4V
 • żądany prąd fototranzystora: 10µA

Najpierw obliczymy spadek napięcia na rezystorze:
a następnie skorzystamy z prawa Ohma dla układu:i policzymy wartość rezystora:
i na koniec ustalamy, że z szeregu rezystorowego wybieramy rezystor 270kΩ.


Kondensator

Zadaniem kondensatora jest stabilizowanie poziomu sygnału z fototranzystora, który mierzymy przetwornikiem ADC. Im większy będzie kondensator tym stabilniejsze będą pomiary.

Niestety z punktu widzenia oszczędzania energii, powinniśmy minimalizować jego wartość, ponieważ każde naładowanie i rozładowanie kondensatora to strata energii z baterii.

Dlatego jeśli się da, to można zrezygnować z kondensatora tym bardziej, że będziemy stosować programowe uśrednianie wyników.

Warto jednak przewidzieć ewentualnie miejsce na płytce PCB, żeby w razie konieczności wlutować kondensator.

Jaką więc wartość wybrać, gdy kondensator będzie potrzebny?

Odpowiedź jest prosta - sprawdzić doświadczalnie jak "pływają" pomiary z różnymi wartościami kondensatora i wybrać najmniejszy możliwy kondensator zapewniający w miarę stabilne pomiary. Może to być mocno zależne od rodzaju oświetlenia, przede wszystkim sztucznego. Ja testowałem różne, a mój kompromis znalazłem na poziomie 4,7nF.


Artykuł jest częścią cyklu: SmartPIP - Elektroniczny dręczyciel

Oceń artykuł.
Wasze opinie są dla nas ważne, gdyż pozwalają dopracować poszczególne artykuły.
Pozdrawiamy, Autorzy
Ten artykuł oceniam na:

4 komentarze:

 1. Zastanawiam się nad doborem tego rezystora. Rozumiem, że ogranicza on maksymalny prąd. Ale skoro wtedy, kiedy jest ciemno przez fotorezystor płynie prąd 10uA, to jeśli rezystorem ograniczamy prąd właśnie do wartości 10uA, to w takim razie bez względu na jasność otoczenia prąd zawsze będzie miał wartość 10uA. Ciemno - 10uA, jasno też 10uA.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli prąd się nie zmienia, opór jest stały, napięcie też. Co tu mierzyć? Jestem przekonany, że błąd tkwi w moim błędnym rozumowaniu, ale prosiłbym o wyjaśnienie, ponieważ brakło mi go w artykule.

   A tak przy okazji świetny cykl artykułów. Z niecierpliwością czekam na kolejne części :)

   Usuń
  2. Przeczytaj kolejny artykuł w tym cyklu (w spisie treści cyklu): SmartPIP: Czujnik światła - oszczędzamy energię

   Tam wszystko się wyjaśni :-)

   Usuń
 2. Czytałem wszystkie ale nie pomogło mi to w zrozumieniu jak to działa. ADC mierzy napięcie ale mamy praktycznie stały prąd (z powodów które opisałem wyżej), stałą rezystancję, więc również stałe napięcie. Więc niezależnie od jasności, każdy pomiar będzie taki sam.

  OdpowiedzUsuń

Działy
Działy dodatkowe
Inne
O blogu
Dzisiaj
--> za darmo!!! <--
1. USBasp
2. microBOARD M8


Napisz artykuł
--> i wygraj nagrodę. <--


Co nowego na blogu?
Śledź naszego Facebook-aCo nowego na blogu?
Śledź nas na Google+

/* 20140911 Wyłączona prawa kolumna */
 • 00

  dni

 • 00

  godzin

 • :
 • 00

  minut

 • :
 • 00

  sekund

Nie czekaj do ostatniego dnia!
Jakość opisu projektu także jest istotna (pkt 9.2 regulaminu).

Sponsorzy:

Zapamiętaj ten artykuł w moim prywatnym spisie treści.