Mikrokontrolery - Jak zacząć?

... czyli zbiór praktycznej wiedzy dot. mikrokontrolerów.

wtorek, 15 marca 2011

XMEGA: Moduły własnej roboty (DIY) by manekinen


Autor: manekinen
Redakcja: Dondu

Wstęp do XMEGA: Spis treści


Zaprzyjaźniony z nami kol. manekinen, opracował trzy zgrabne moduły XMEGA do płytek stykowych. Z przyjemnością prezentujemy je w ramach cyklu o XMEGA.

Cześć,

Tym razem przedstawiam trzy zgrabne płytki dla procesorów Xmega, w wersjach pod Xmega A4 (44pin), A3 (64pin), A1 (100pin), kompatybilne wszystkie modele z danej rodziny.

Płytki przeznaczone są do wpięcia jednostronnie lub obustronnie w płytkę stykową, są małe i mocno upakowane więc nie zajmą dużo miejsca, a mają na pokładzie:
 • złącze PDI do programowania, 
 • USB (dla układów w wersji „U” z obsługą high-speed USB), 
 • gniazdo microSD
 • przyciski,

czyli takie podstawowe rzeczy.Płytka 44pin (A4)
 • modele 16A4, 32A4, 64A4, 128A4, 16D4, 32D4, 64D4, 128D4, ich wersje „U” (z USB)
 • wymiary 61,5mm x 28,5mm, 16mils
 • PDI, USB, uSD, stabilizator 3V3, rezonator, przycisk Reset, zworka Bootloader
Płytka 64pin (A3)
 • modele 64A3, 128A3, 192A3, 256D3, 64D3, 128D3, 192D3, 256D3, ich wersje „U” (z USB)
 • wymiary 81,5mm x 28,5mm, 16mils
 • PDI, USB, uSD, stabilizator 3V3, rezonator, przycisk Reset, przycisk Bootloader

Płytka 100pin (A1)
 • modele 64A1, 128A1, 192A1, ich wersje „U” (z USB)
 • wymiary 103mm x 31mm, 10mils
 • PDI, USB, uSD, stabilizator 3V3, rezonator, przycisk Reset, przycisk BootloaderSzczegóły i pliki

Szczegóły dot. płytek oraz do pobrania pliki EAGLE (schemat i pcb) i/lub PDF znajdziesz na mojej stronie w tym artykule.

Pozdrawiam,
manekinen


Oceń artykuł.
Wasze opinie są dla nas ważne, gdyż pozwalają dopracować poszczególne artykuły.
Pozdrawiamy, Autorzy
Ten artykuł oceniam na:

12 komentarzy:

 1. Witam,
  mam zamiar wykonać moduł przeznaczony dla A1 używając mikrokontrolera ATXMEGA16A4-AU. Czy będę mógł od razu programować go poprzez USB i program FLIP ? Ew. czy możliwe jest programowanie przez usbasp bo takowy posiadam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety nie, sprzedawane XMEGA są bez bootloadera, więc ktoś go musi wgrać (stąd też ma sens kupić gotowy moduł, w którym ten bootloader już jest, co w 99% eliminuje potrzebę posiadania programatora). USBAsp teoretycznie zaprogramuje XMEGA (wymaga upgradu AVRDude i firmware do obsługi PDI i modyfikacji elektrycznej programatora). Jeśli na poważniej chcesz się zabrać za XMEGA to USBAsp do kosza (gdzie jego miejsce zresztą) i zakup klona AVRISPMkII cię czeka (koło 70 zł za porządny programator).

  OdpowiedzUsuń
 3. Wgranie bootloadera to nie problem, mam dostęp do MkII jeżeli zaszła by kilkurazowa potrzeba uzycia go. Czyli po wgraniu bootloadera i wykonaniu modułu z usb jest możliwość programowania FLIP`em "xmeg" bez U (pytałem i ciągle mówię o serii Ax)? Wiem, że procesory z serii AxU mają na pokładzie obsługę USB, lecz nie do końca wiem na co się to w świetle powyższej sytuacji przekłada. Ponadto po szybkim przejrzeniu not katalogowych wysnułem wniosek, że tylko mikrokontrolery z literką U przy numerze mogą być programowane przez FLIP`a(mogę być w błędzie, dlatego o to pytam). Nie jestem zainteresowany kupnem gotowego modułu, na chwilę obecną nie zamierzam inwestować we własny MkII. Chciałbym natomiast zapoznać się z nową rodziną xmega wykorzystując do tego samodzielnie wykonany moduł(z zamieszczonego projektu), płytkę stykową i USB.

  OdpowiedzUsuń
 4. Literka U znaczy tylko tyle, że mamy USB, w efekcie możemy użyć tego interfejsu do programowania. Jeśli nie mamy USB to możemy użyć do programowania USART. Stąd też w każdym przypadku wystarcza jednorazowe wgranie bootloadera a dalej to programuje się przy użyciu FLIP (potrafi programować po USB, RS i kilku innych interfejsach). A drugiej strony polecam jednak chipy z USB - są to nowsze wersje XMEGA z poprawionymi błędami.

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam
  Zatem zrobiony układ (moduł) z projektu manekinen'a i z części zakupionych np. w t m e nię będę w stanie zaprogramować przez FLIP'a z AVRStudio? Zgaduję, że również w takiej sytuacji uC nie będzie mógł przesyłać danych "live" przez USB do aplikacji w laptopie?
  Zatem gdzie mogę kupić taki moduł (USB,uSD, Xmega32A4-AU) z bootloaderem?
  A może da radę kupić sam uC z już wgranym takowym bootloaderem abym mógł spłodzić taki układ manekinen'a i by działał? (może głupie pytania ale stawiam w uC pierwsze kroki chcąc rozwiązać jeden problem hobbystyczny ;) )
  byłbym wdzięczny za ukierunkowanie

  OdpowiedzUsuń
 6. Niestety, jeśli masz czysty procesor to ktoś musi ci go zaprogramować. Napisz skąd jesteś, może ktoś w okolicy znajdzie się z programatorem. Jeśli zaprogramujesz MCU to dalej możesz programować z wykorzystaniem FLIP przez bootloader. Oczywiście twój program po wczytaniu do MCU będzie mógł bez problemu korzystać z USB.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jestem z Poznania. Chciałbym wykonać taki układzik i wykorzystać go jako wykonawczy używając zapisu na uSD, 1 lub 2 CH 16bitADC i może Gain. Sprawa jednorazowa (hobbystyczna) dlatego szukam rozwiązania bez programatora.Jeśli byłby ktoś z Poznania lub okolic chętny do pomocy we wgraniu BL do takiego modułu to byłoby super.

  OdpowiedzUsuń
 8. Osz, zapomniałem dać do siebie kontakt dla zainteresowanego : użytkownik prm_ex z elektrody.
  pozdrawiam
  w/w anonimowy

  OdpowiedzUsuń
 9. A może zbierze się jakaś liczba osób i zamówimy pcb np w satlandzie. Przy większej ilości będzie lepsza cena no i dobrej jakości płytki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Albo w Seeed Studio, w Chinach :P.
   Wyszłoby chyba ok. 30$ z przesyłką za 10x płytek o wymiarze 10x10cm, na takiej jednej mieści się wtedy 3 płytki uruchomieniowe (dla A4 lub A3), co razem daje całego 1$ za PCB, nie licząć tego, że trzeba je jakoś sobie rozciąć.
   Nawet doliczając cło, VAT, gdyby jakimś cudem te opłaty miały wynieść dodatkowe 50% - cena i tak jest nieziemska :)

   Usuń
 10. Ciekawy pomysł - dobrym miejscem na takie dyskusje jest Forum Elektroda.pl. Tam łatwiej będzie uzgodnić taki pomysł.

  Jeżeli założysz tam taki temat, to wrzuć proszę tutaj link.

  OdpowiedzUsuń
 11. Jest napisane:
  "USB (dla układów w wersji „U” z obsługą high-speed USB)"
  a powinno być Full-Speed.

  OdpowiedzUsuń

Działy
Działy dodatkowe
Inne
O blogu
Dzisiaj
--> za darmo!!! <--
1. USBasp
2. microBOARD M8


Napisz artykuł
--> i wygraj nagrodę. <--


Co nowego na blogu?
Śledź naszego Facebook-aCo nowego na blogu?
Śledź nas na Google+

/* 20140911 Wyłączona prawa kolumna */
 • 00

  dni

 • 00

  godzin

 • :
 • 00

  minut

 • :
 • 00

  sekund

Nie czekaj do ostatniego dnia!
Jakość opisu projektu także jest istotna (pkt 9.2 regulaminu).

Sponsorzy:

Zapamiętaj ten artykuł w moim prywatnym spisie treści.