Mikrokontrolery - Jak zacząć?

... czyli zbiór praktycznej wiedzy dot. mikrokontrolerów.

środa, 30 marca 2011

PCB termotransfer: Wydruk


Autor: afterparty
Redakcja i uwagi: Dondu

PCB metodą termotransferu: Spis treści


Potrzebujemy wydruk z widokiem ścieżek. Drukarka musi być koniecznie laserowa, ja używam do tego celu HP LaserJet 2100 kupioną specjalnie do płytek.Otwieramy w EAGLE plik z płytką bądź drukujemy załączony plik .pdf. W pierwszym przypadku należy wyłączyć warstwy, których nie chcemy na wydruku:W opcjach wydruku Eagle należy włączyć drukowanie w czarnym kolorze:Na koniec w opcjach Twojej drukarki należy wyłączyć tryb ekonomiczny i wybrać największe zaciemnienie.

Drukujemy na błyszczącym papierze kredowym, później łatwo jest go „odkleić” od płytki. Ja znalazłem taki papier w starej książce do języka Niemieckiego.Nie wolno dotykać palcami powierzchni papieru, bo tłuszcz będzie pogarszał przyczepność toneru.

Także po wydrukowaniu nie wolno dotykać palcami powierzchni wydruku.


Jak dokonać kalibracji wydruku PCB w Eagle?

Podczas drukowania należy zwrócić uwagę na właściwe proporcje wydrukowanego PCB. To bardzo istotne ponieważ drukarki, czy kserografy mogą generować wydruki z minimalnym błędem skali, co z reguły jest związane z częścią mechaniczną drukarki.

Problemów w tym zakresie należy się spodziewać w szczególności w wymiarze podłużnym zależnym nie od głowicy drukującej, ale od mechanizmów przesuwających papier.

Programy takie jak Eagle, pozwalają w prosty sposób dostosować proporcje wydruku za pomocą dwóch parametrów:Jest to szczególnie istotne przy długich układach scalonych lub złączach oraz malutkich obudowach mikrokontrolerów wielonóżkowych (TQFP, QFN, itp.).


Procedura kalibracji

Na nowym PCB program Eagle ma zaznaczone krawędzie płytki - w wersji demo jest to 80mm x 100mm. Wykonujemy wg kolejności:
 1. wydruk przy kalibracji X=1 (w poziomie wydruku) i Y=1 (w pionie wydruku), 
 2. mierzymy bardzo dokładną linijką lub suwmiarką wielkość obu krawędzi. Na przykład otrzymaliśmy wydruk o rozmiarach w poziomie 103,6mm i w pionie 79,1mm,
 3. przeliczamy wyniki za pomocą proporcji:


  Eagle PCB - Kalibracja wydruku.
  Eagle PCB - Kalibracja wydruku.

 4. poprawki pisujemy do pól X i Y kalibracji na powyższym rysunku.
Podobnie możesz postępować z dowolnym inny wydrukiem PCB.


PCB metodą termotransferu: Spis treści


Oceń artykuł.
Wasze opinie są dla nas ważne, gdyż pozwalają dopracować poszczególne artykuły.
Pozdrawiamy, Autorzy
Ten artykuł oceniam na:

6 komentarzy:

 1. Często ulotki są drukowane na papierze kredowym, ale podoba mi się to zastosowanie dla książki od j. niemieckego : )

  OdpowiedzUsuń
 2. Skalowanie może być sporym problemem. Aby uniknąć nieodpowiedniej skali warto wydrukować mozaikę ścieżek na zwykłym papierze, może być w trybie econo, a następnie przymierzyć rzeczywiste elementy do wydrukowanych ścieżek.

  OdpowiedzUsuń
 3. W każdym sklepie papierniczym można dostać papier kredowy. Czy to w całym bloczku lub pojedyncze kartki, a nowe rozmiar plakatu typu A0. Ceny są groszowe, ale dobry pomysł z wykorzystaniem starych podręczników - takie "ekologiczne". :D
  Ja się bałem, że niechcący pójdzie też oryginalny nadruk

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja sobie życie uprościłem znacznie. Poczytałem sobie najpierw o problemach z przeniesieniem rysunku z papieru kredowego na płytkę ( odpowiednia temperatura żelazka, odpowiednia siła podczas " oklepywania " rysunku, problemy z wyczyszczeniem płytki z pozostałości papieru kredowego a wreszcie problem z zakupem samego papieru kredowego w mojej okolicy ). Kupiłem folię do termotransferu i zniszczyłem jedną bez efektu. A że prosty ze mnie chłopak - uprościłem sprawę. Do termotransferu używam zwykłego czasopisma kolorowego ( z racji zawodu żony wybrałem "Modę na zdrowie", którego kilka numerów przyniosła mi z apteki ). Wyrywam stronę i wsadzam do drukarki laserowej. Do wyczyszczonej ( bez przesady ) płytki przyklejam wycięty rysunek. A do rozgrzania płytki służy mi kupiona w Netto za 39,- PLN laminarka do dokumentów. Nie przerabiałem jej w żaden sposób, jedynie poluzowałem nieco czujnik temperatury, by się tak bardzo temperaturą nie przejmował. Przepuszczam płytkę trzy razy ( nie wiem po co aż trzy ) przez urządzenie, potem do wody i pozostałości odrobiną octu. I to wszystko ! Żadnych poprawiań, nigdy nic się nie odkleja. Jest tylko jedna rzecz na która warto zwrócić uwagę. Nie wiedziałem o tym i kosztowało mnie to stratę dwóch dni. Otóż rysunek warto wyedytować np w paincie i zlikwidować wszelkie półtony. Powiększam sobie rysunek i wywalam wszelkie kropeczki. Na płytce będą widoczne jako zbiór punktów między ścieżkami do niczego nam nie potrzebnymi.
  Hydraulik

  OdpowiedzUsuń
 5. Cyt.: " Otóż rysunek warto wyedytować np w paincie i zlikwidować wszelkie półtony."

  To oznacza, że prawdopodobnie nie zaznaczyłeś w Eagle opcji drukowania w czerni, o czym jest mowa w tym artykule. Jeżeli ta opcja nie jest włączona, to rysunek do drukarki przekazywany jest w wersji kolorowej, a ta zamienia go na odcienie szarości i stąd problem.

  Zaznaczenie opcji BLACK tę sprawę załatwia.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dzięki.. co prawda nie korzystam z eagle, ale w przyszłości z pewnością mi się ta informacja przyda.
  Pozdrawiam
  Hydraulik

  OdpowiedzUsuń

Działy
Działy dodatkowe
Inne
O blogu
Dzisiaj
--> za darmo!!! <--
1. USBasp
2. microBOARD M8


Napisz artykuł
--> i wygraj nagrodę. <--


Co nowego na blogu?
Śledź naszego Facebook-aCo nowego na blogu?
Śledź nas na Google+

/* 20140911 Wyłączona prawa kolumna */
 • 00

  dni

 • 00

  godzin

 • :
 • 00

  minut

 • :
 • 00

  sekund

Nie czekaj do ostatniego dnia!
Jakość opisu projektu także jest istotna (pkt 9.2 regulaminu).

Sponsorzy:

Zapamiętaj ten artykuł w moim prywatnym spisie treści.