Autor: Dondu
Zgodnie z zapowiedzią wspólnie z Helion.pl ogłaszamy konkurs na budowę prostego robota omijającego przeszkody:
Tego robota może zrobić każdy, nawet z własnymi dziećmi,
młodszym rodzeństwem, czy wnukami :-)
Nagroda główna dla zwycięzcy (dwie książki Tomasza Francuza):
- Język C dla mikrokontrolerów AVR. Od podstaw do zaawansowanych aplikacji.
- AVR. Praktyczne projekty (czyli XMega).
Jeżeli zwycięzca będzie posiadał już jedną z powyższych książek, będzie mógł wybrać inną z zakresu elektroniki lub informatyki (z oferty Helionu) :-)
Chętnym do zabawy będą potrzebne:
- dwa jednakowe małe silniki prądu stałego (np. z zabawek) na niskie napięcie (w miarę możliwości),
- dwie baterie AA lub AAA,
- 50cm drutu miedzianego o przekroju 1-1,5mm² lub innego o porównywalnej sztywności,
- cienki drut miedziany do styków w kształcie sprężynek,
- cienkie przewody lub drut do wykonania połączeń elektrycznych,
- gumka "recepturka" lub krawiecka,
- kawałek tektury falistej lub litej grubej (około 15x15 cm),
- taśma klejąca izolacyjna lub zwykła biurowa,
- klej do papieru, by tekturę skleić,
- kredki lub flamastry koloru czerwonego i czarnego (inne niedozwolone),
- koralik na tylne kółko - od dziewczyny, siostry, mamy, babci cioci :-)
- aparat fotograficzny (zdjęcia na stronę konkursową) i kamera (filmik na YouTube),
- 2-3h wolnego czasu o dowolnej porze w okresie konkursu, choć im wcześniej uczestnik zadanie wykona, tym większe szanse będzie miał na nagrodę.
Projekt jest bardzo prosty, możliwy do wykonania przez każdego i nie wymaga lutowania, ale jeżeli ktoś ma taką możliwość, to ułatwi sobie nieco wykonanie zadania.
W przypadku braku lutownicy, przewody można nakręcać na wystające elementy i skręcać wzajemnie. Jest to trudniejsze, ale spokojnie możliwe do wykonania.
Instrukcja wykonania
Instrukcja wykonania robota, jest dostępna w formie zdjęć z opisami w galerii robota:
Kliknij poniższe zdjęcie, by otworzyć instrukcję wykonania robota:
Połączenia elektryczne wykonane są kolorowymi przewodami, stąd schemat jest zbędny, choć jest on zgodny z tym przedstawionym poniżej.
Robot nie musi być wykonany dokładnie w sposób zaprezentowany w instrukcji. Może być wykonany w dowolny inny sposób, ale musi posiadać wąsy sterujące jego działaniem (niedopuszczalne są roboty z dalmierzami). Można więc skomplikować robota i zastosować mikrokontroler, ale dodatkowe punkty nie będą za to dodawane.
W przypadku nie stosowania kół, w celu zwiększenia przyczepności możesz na ośkę silnika nakleić plaster opatrunkowy. Taki plaster świetnie zdaje egzamin!
Robot w celu poprawy jego osiągów, może mieć własne koła i inaczej zamontowane silniki, choć same osiągi nie są punktowane.
Można także wykonać robota z wykorzystaniem np. przełączników krańcowych:
Przykład:
Pytania i wątpliwości
W przypadku pytań technicznych oraz regulaminu odpowiedzi udzielamy przede wszystkim na fanpage Helionu w temacie: Helionka ... czyli prosty robot omijający przeszkody. Jeżeli zadasz pytanie na blogu tutaj, możesz długo czekać na odpowiedź.
Efekt końcowy
Efekt końcowy ma mieć postać filmu zamieszczonego na YouTube:
Postaraj się, by robot i obszar jego poruszania był dobrze oświetlony, a film robiony z aparatu nie trzymanego w ręku, by nie drgał! W miarę możliwości zależy nam na jakości. Poza tym, im lepszy film, tym bardziej będzie się podobał głosującym, stąd warto się postarać :-)
UWAGA!!!
Robot musi posiadać oznaczenie jak na poniższym zdjęciu: czyli napis HELIONka (ważna kolorystyka) oraz symulować wygląd biedronki:
W przypadku nie spełnienia powyższego warunku projekt nie będzie brany pod uwagę, w końcowej klasyfikacji.
Sposób zgłoszenia robota do konkursu
Jedynym i sposobem zgłoszenia robota do konkursu, jest zamieszczenie go w serwisie YouTube i zaprezentowanie poprzez umieszczenie filmu na fanpage Helionu w temacie: Helionka ... czyli prosty robot omijający przeszkody.
Inne formy publikacji są niedopuszczalne.
Głosowanie
Głosowanie odbywa się poprzez "like-owanie" przez czytelników danego postu z filmem dot. zgłoszonego robota na fanpage Helionu w temacie: link
Jak podbić serca sędziów?
Ponieważ sędziami są fani Helionu, stąd warto zadbać o ich przychylność. W tym względzie masz spore pole do popisu, na górnej powierzchni HELIONki, ... zaskosz ich, a zagłosują na Twojego robota! Pamiętaj jednak by spełnić wymagania dot. napisu.
Termin publikacji robota i zakończenia głosowania
Zgłaszanie robotów oraz głosowanie zamknięte zostaną w niedzielę 29 września 2013r. o godz. 17:00.
Ogłoszenie wyników
Ogłoszenie wyników nastąpi w miarę możliwości niezwłocznie po zakończeniu głosowania.
Regulamin
REGULAMIN KONKURSU "HELIONka":
- Organizatorem konkursu są "Mikrokontrolery - Jak zacząć?" i wydawnictwo Helion.
- Konkurs trwa od 28 do 29 września 2013.
- By wziąć udział konkursie należy przygotować i przedstawić przy pomocy bezpośredniego linka projekt i umieścić do pod wskazanym postem na fanpage'u Wydawnictwa Helion w temacie: Helionka ... czyli prosty robot omijający przeszkody.
- Instrukcje pomocne w wykonaniu projektu znajdują się na niniejszej stronie i są dostępne dla każdego uczestnika.
- Najlepszy projekt wyłonią facebookowicze poprzez "polubienie" konkretnego projektu. Projekt z największą liczbą głosów (lajków) wygrywa.
- Termin zgłaszania robotów i zakończenia głosowania jest ten sam: 29 września do godz. 17
- Ogłoszenie wyników nastąpi w miarę możliwości niezwłocznie po zakończeniu głosowania.
- W przypadku remisu, wygrywa projekt zgłoszony wcześniej.
- Każdy uczestnik wyraża zgodę na zamieszczenie jego robota w galerii pokonkursowej wraz z podaniem jego imienia i nazwiska oraz linku do jego konta na Facebooku. Wyraża także nieodwołalną zgodę na przeniesienie jego filmu na konto YouTube naszego bloga, w celu zachowania jego dzieła dla potomnych :-) co ma zabezpieczyć nas jedynie przed wykasowaniem przez autora.
- Fundatorem nagród jest Wydawnictwo Helion.
- Główną nagrodą w konkursie jest zestaw dwóch książek Tomasza Francuza (Język C dla mikrokontrolerów AVR. Od podstaw do zaawansowanych aplikacji. oraz AVR. Praktyczne projekty (czyli XMega).).
- Sprawy sporne rozstrzyga komisja w składzie przedstawicieli organizatorów. Decyzja komisji jest decyzją ostateczną.
Regulacja robota
Na filmie widać, że HELIONka ma tendencję do skręcania w prawo. Przyczyną jest zastosowanie dwóch różnych silników i nie kompensowanie różnicy. Niestety nie miałem jednakowych :-(
Na filmie widać także, że prawy wąs chowa się mniej niż lewy. Skutkiem tego jest mu trudniej uciec w lewo, gdy prawy wąs dotyka przeszkody. Rozwiązaniem jest poluzowanie gumki prawego wąsa. Dzięki temu wąs chowa się głębiej, a robot reaguje znacznie lepiej.
Przyglądając się przebiegowi konkursu myślę, że oceniania prac powinna dokonać komisja zebrana z organizatorów, bo teraz konkurs raczej przyjął formę "kto ma więcej znajomych" a nie na najlepszego robota.
OdpowiedzUsuńPrzy tego typu projektach, gdzie nie da się jasno zmierzyć i określić sztywno zwycięzcy, niestety każdy wybór jednego zwycięzcy może krzywdzić innych. Dlatego nie ma złotego środka, ale Twoja opinia w przyszłych konkursach będzie wzięta pod uwagę przy określaniu zasad.
Usuń