Mikrokontrolery - Jak zacząć?

... czyli zbiór praktycznej wiedzy dot. mikrokontrolerów.

poniedziałek, 11 kwietnia 2011

Ankieta: Jaki kierunek mamy obrać?


Autor: Dondu

29 kwietnia 2013r.

Jako, że artykuły tworzymy zgodnie z Waszymi życzeniami, a są one skrajnie różne, stąd chcielibyśmy wybrać jakiś główny kierunek, którego od nas najbardziej oczekujecie.

Dlatego prosimy, abyś odpowiedział na poniższą ankietę.


Jaki kierunek z poniższych interesuje Ciebie najbardziej?

Wybierz jeden z możliwych kierunków oraz stopień zaawansowania,
który chciałbyś, by wybrana tematyka prezentowała.


Tematyka artykułów:
 Mikrokontrolery w robotyce (przykłady praktyczne),
 Mikrokontrolerowe Tips&Tricks (przykłady praktyczne),
 Pomiary różnych wielkości fizycznych (przykłady praktyczne),
 Mikrokontrolery i język C (algorytmy i programowe Tips&Tricks),
 Wszystkiego po trochę, jak do tej pory.


Stopień zaawansowania artykułów:
dla początkujących,
dla zaawansowanych.


Aby była jasność, co rozumiemy przez poszczególne tematy:

Mikrokontrolery w robotyce (przykłady praktyczne)
Budujemy roboty od najprostszych do coraz bardziej skomplikowanych, pokazując po kolei sposoby realizacji poszczególnych funkcjonalności oraz całych robotów. Ten temat obejmuje oczywiście zarówno elektronikę, jak i programy.

Mikrokontrolerowe Tips&Tricks (przykłady praktyczne)
Tutaj mamy na myśli pokazywanie różnych sztuczek z zakresu mikrokontrolerów, elektroniki i programowania. Przykłady tego typu kierunku, to artykuły z Efektywnego Planowania Projektów (EPP). Innymi słowy jak w nietypowy sposób poradzić sobie z ograniczeniami jakie spotykamy przy projektowaniu urządzeń.

Pomiary różnych wielkości fizycznych (przykłady praktyczne)
Ten punkt jest jasno zatytułowany więc nie będę się rozpisywał.

Mikrokontrolery i język C (algorytmy i programowe Tips&Tricks)
Przez ten kierunek rozumiemy przykłady rozwiązań programowych różnych algorytmów oraz sztuczek radzenia sobie ze skomplikowanymi algorytmami na małych mikrokontrolerach. Innymi słowy bardziej programowanie, niż elektronika.

Wszystkiego po trochę, jak do tej pory
Ten punkt także nie wymaga opisu :-)

Oceń artykuł.
Wasze opinie są dla nas ważne, gdyż pozwalają dopracować poszczególne artykuły.
Pozdrawiamy, Autorzy
Ten artykuł oceniam na:

7 komentarzy:

 1. Jeśli mogę zabrać głos tu: wybrałem "wszystkiego po trochę" i "dla zaawansowanych", ale niewątpliwie bardzo widziałbym poszerzenie tematu jeszcze o inne procesory, np. MSP430, PIC [bo póki co jest chyba tylko odnośnik gdzieś w sieć], może też układy programowalne a także poszerzenie tematyki np. o RTOSy, Embedded Linuxa czy generalnie rzeczy nieco bardziej zaawansowane. Niekoniecznie dogłębnie, od tego są datasheety/literatura, ale fajnie byłoby móc poczytać jakieś wstępy do tego typu tematów. Przy czym ja piszę z pktu widzenia prawie-że-zawodowca a nie tylko hobbysty (kończę EiT, w mikrokontrolerach siedzę już ładnych kilka lat, a programuję mniej czy więcej już od dawna).
  Dlaczego taka forma mi pasuje? Bo pokazuje ciekawe rzeczy, a nie daje ich na tacy. IMHO nikomu nie naleje się do głowy, chodzi o samokształcenie, a razie wątpliwości zawsze można przecież umieścić komentarz z prośbą o rozwinięcie tematu w tym czy innym kierunku (bo np. datasheet jest skopany/są w nim jakieś dziwne kruczki itd.).

  Dla jasności - nie jestem tutaj stałym czytelnikiem, ale np. bardzo miło czytało mi się o Xmedze. W ramach poszerzania horyzontów i poznawania czegoś nowego.

  Jeśli byłaby potrzeba i chęć utworzenia działów MSP430 lub FPGA (czy generalnie układów programowalnych) to mogę pomóc w miarę możliwości.

  Pozdrawiam
  Maciek

  OdpowiedzUsuń
 2. Uważam, że nie ma co się "szufladkować" forma jaka jest teraz (wszystkiego po trochu) bardzo mi odpowiada bo szukając informacji np. o ADC przy okazji mogę się dowiedzieć innych ciekawych rzeczy.

  Połączenie programowania oraz wiedzy czysto praktycznej (z punktu widzenia elektroniki) przy jasnym i wyczerpującym opisaniu (poparcie w datasheet, droga poszukiwania i dedukcji) moim zdaniem jest tym co wyróżnia Was od reszty blogów/poradników jakie znam.

  Dlatego bardzo to cenię i często tu zaglądam.

  Podsumowując nic bym nie zmieniał w formie tylko rozwijał dalej.
  A jeśli mogę podsunąć zagadnienie na kolejne materiały:

  Sterowanie PID (od podstaw na przykładach),
  Komunikacja (podczerwień, radio, RS485),
  Sterowanie peryferiami (dokończyć sterowanie MOSFET-a poprzez PWM),
  Sterowanie fazowe i grupowe, przy okazji detekcja przejścia przez zero itp.

  pozdrawiam i czekam na kolejne materiały :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Właśnie, też byłbym zainteresowany pojawieniem się artykułów dotyczących sterowania mosfetami, albo nawet ogólnie tranzystorami przez PWM (dobór tranzystora, prądów itd), oraz dotyczących komunikacji USART, przez podczerwień, bluetooth może.

  OdpowiedzUsuń
 4. Algorytmy i programowanie dla zaawansowanych - ale nie pogardziłbym zdecydowanie elektroniką (prowadzenie ścieżek, przetwornice ac/dc dc/dc wzmacniacze różnej maści itp itd.)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ogólnie to dobry wybór byłby "Wszystkiego po trochę, jak do tej pory dla zaawansowanych.". Jak widać każdy artykuł jest oblegany. Moim zdaniem pójście w jednym kierunku może zawęzić liczbę odwiedzających.
  Fajnie by było też rozszerzyć temat o automatykę (nie mówię o przemysłowej). Taką prostą, dla własnych zastosowań (regulacja prędkości, położenia, regulator PID, proste systemy automatyczne). Tu można zawrzeć sporą ilość podstawowej elektroniki, programowania C/C++, Asembler, jak i praktyczne aspekty sterowania i pomiarów różnych wielkości fizycznych, ich przetwarzanie itp. Mógłbym trochę pomóc w z wiedzą bo skończyłem uczelnie w tym temacie.
  Nie będę podawał w komentarzu e-mail, jak temat ci się podoba lub chciałbyś pogadać, napisz w komentarzu, że chciałbyś kontakt do mnie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dobra droga. Jeśli jest ktoś, kto czyta Twojego bloga i jest zaznajomiony z tematem to sobie poradzi, ale gorzej będzie dla Twoich nowych, potencjalnych czytelników, którzy kompletnie nie mają pojęcia o tym czym są oscyloskopy cyfrowe i może być to dla nich zaskoczeniem to o czym piszesz. Z jednej strony ograniczenie się do tego, co znane jest tylko starym wyjadaczom chleba jest dobre, bo gromadzisz osoby, które są obeznane w tematach poruszanych przez Ciebie, ale zamykasz drogę na tych, którzy niekoniecznie siedzą w technologii. Pozdrawiam serdecznie! :)

  OdpowiedzUsuń

Działy
Działy dodatkowe
Inne
O blogu
Dzisiaj
--> za darmo!!! <--
1. USBasp
2. microBOARD M8


Napisz artykuł
--> i wygraj nagrodę. <--


Co nowego na blogu?
Śledź naszego Facebook-aCo nowego na blogu?
Śledź nas na Google+

/* 20140911 Wyłączona prawa kolumna */
 • 00

  dni

 • 00

  godzin

 • :
 • 00

  minut

 • :
 • 00

  sekund

Nie czekaj do ostatniego dnia!
Jakość opisu projektu także jest istotna (pkt 9.2 regulaminu).

Sponsorzy:

Zapamiętaj ten artykuł w moim prywatnym spisie treści.