Autor: Dondu
Artykuł jest fragmentem cyklu: Problemy z zaprogramowaniem
Pin RESET (MCLR, itp. w mikrokontrolerach innych producentów) wzbogaca się o dodatkowe elementy zewnętrzne, którymi są rezystor i/lub kondensator. Ale pin RESET jest wykorzystywany podczas programowania i podłączony do programatora, a podłączone przez Ciebie rezystor i/lub kondensator, mogą przeszkadzać w zaprogramowaniu mikrokontrolera.
Rezystor
Z reguły pin ten "podciąga się" zewnętrznym rezystorem do plusa zasilania (Vcc), by w trakcie pracy nie narazić się na niekontrolowany reset. Bezpieczne wartością zarówno dla AVR'ów jak i PIC'ów jest rezystor równy bądź większy od 10k.
Kondensator
Jeżeli Twój mikrokontroler pracuje w środowisku o dużych zakłóceniach (silniki, przekaźniki, itp.), to warto na tym pinie dodać kondensator, który dodatkowo ochroni przed niekontrolowanym resetem mikrokontrolera. Ale tutaj podobnie jak w przypadku rezystora kondensator ten może uniemożliwić programowanie mikrokontrolera ponieważ zniekształca przebieg sygnału programującego.
SMYQ
Przed chwilą odlutowałem go (kondensator na pinie RESET) i programator przeczytał atmegę, udało się też ją zaprogramować.
Przed chwilą odlutowałem go (kondensator na pinie RESET) i programator przeczytał atmegę, udało się też ją zaprogramować.
W większości przypadków rezystor 10k oraz kondensator 10nF - 100nF nie przeszkadzają, ale może się zdarzyć jak kol. SMYQ, w szczególności, gdy zastosujesz kondensator o wartości liczonej w µF, który z pewnością nie pozwoli na zaprogramowanie mikrokontrolera.
Innymi słowy to co jest zaletą stosowania rezystora i kondensatora podczas pracy Twojego układu, może okazać się generatorem problemów podczas jego programowania.
Co zrobić?
Jeżeli przeszkadzają w programowaniu usunąć kondensator i rezystor na czas programowania lub przeczytać poniższe artykuły (znajdziesz tam wiedzę i rozwiązania tego problemu):
Zobacz pozostałe przypadki
- Problemy z zaprogramowaniem: Spis treści
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz