Mikrokontrolery - Jak zacząć?

... czyli zbiór praktycznej wiedzy dot. mikrokontrolerów.

piątek, 1 kwietnia 2011

Złe wartości kondensatora i rezystora na pinie RESET, MCLR


Autor: Dondu

Artykuł jest fragmentem cyklu: Problemy z zaprogramowaniem

Pin RESET (MCLR, itp. w mikrokontrolerach innych  producentów)  wzbogaca się o dodatkowe elementy zewnętrzne, którymi są rezystor i/lub kondensator. Ale pin RESET jest wykorzystywany podczas programowania i podłączony do programatora, a podłączone przez Ciebie rezystor i/lub kondensator, mogą przeszkadzać w zaprogramowaniu mikrokontrolera.


Rezystor 
Z reguły pin ten "podciąga się" zewnętrznym rezystorem do plusa zasilania (Vcc), by w trakcie pracy nie narazić się na niekontrolowany reset. Bezpieczne wartością zarówno dla AVR'ów jak i PIC'ów jest rezystor równy bądź większy od 10k


Kondensator
Jeżeli Twój mikrokontroler pracuje w środowisku o dużych zakłóceniach (silniki, przekaźniki, itp.), to warto na tym pinie dodać kondensator, który dodatkowo ochroni przed niekontrolowanym resetem mikrokontrolera. Ale tutaj podobnie jak w przypadku rezystora kondensator ten może uniemożliwić programowanie mikrokontrolera ponieważ zniekształca przebieg sygnału programującego. 

SMYQ
Przed chwilą odlutowałem go (kondensator na pinie RESET) i programator przeczytał atmegę, udało się też ją zaprogramować.


W większości przypadków rezystor 10k oraz kondensator 10nF - 100nF nie przeszkadzają, ale może się zdarzyć jak kol. SMYQ, w szczególności, gdy zastosujesz kondensator o wartości liczonej w µF, który z pewnością nie pozwoli na zaprogramowanie mikrokontrolera.


Innymi słowy to co jest zaletą stosowania rezystora i kondensatora podczas pracy Twojego układu, może okazać się generatorem problemów podczas jego programowania. 

Co zrobić?

Jeżeli przeszkadzają w programowaniu usunąć kondensator i rezystor na czas programowania lub przeczytać poniższe artykuły (znajdziesz tam wiedzę i rozwiązania tego problemu):
Zobacz pozostałe przypadki

Oceń artykuł.
Wasze opinie są dla nas ważne, gdyż pozwalają dopracować poszczególne artykuły.
Pozdrawiamy, Autorzy
Ten artykuł oceniam na:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Działy
Działy dodatkowe
Inne
O blogu
Dzisiaj
--> za darmo!!! <--
1. USBasp
2. microBOARD M8


Napisz artykuł
--> i wygraj nagrodę. <--


Co nowego na blogu?
Śledź naszego Facebook-aCo nowego na blogu?
Śledź nas na Google+

/* 20140911 Wyłączona prawa kolumna */
 • 00

  dni

 • 00

  godzin

 • :
 • 00

  minut

 • :
 • 00

  sekund

Nie czekaj do ostatniego dnia!
Jakość opisu projektu także jest istotna (pkt 9.2 regulaminu).

Sponsorzy:

Zapamiętaj ten artykuł w moim prywatnym spisie treści.