Mikrokontrolery - Jak zacząć?

... czyli zbiór praktycznej wiedzy dot. mikrokontrolerów.

czwartek, 24 marca 2011

Atmel Studio: Jak przyśpieszyć?


Autor: tmf
Redakcja: Dondu

Artykuł jest częścią cyklu: Atmel Studio - Spis treści

Można się spotkać z opinią, że Atmel Studio jest duże i ociężałe. Z pewnością nie jest bardziej ociężałe niż np. Eclipse, ale faktycznie start mógłby być szybszy. Prostym rozwiązaniem problemu jest zmiana komputera, ale zapewne nie takie rozwiązanie nas interesuje. Przyjrzyjmy się więc co możemy zrobić, aby nieco Atmel Studio przyśpieszyć.


Długie otwieranie projektu

Chyba jedną z najbardziej uciążliwych dolegliwości związanych z Atmel Studio jest długie wczytywanie projektu. Szczególnie jeśli projekt składa się z wielu plików i jest raczej spory, Atmel Studio podczas startu może na dłużej się „zamulić”.

Winę za to ponosi aplikacja Visual Assist, która podczas startu parsuje wszystkie pliki, co zajmuje sporo czasu. Na szczęście opcję parsowania plików możemy wyłączyć. W tym celu z menu VassistX wybieramy Visual Assist X Options i w zakładce Performance odznaczamy opcję Parse all files when opening a project:Visual Assist możemy też w każdej chwili całkowicie wyłączyć (przydaje się to na naprawdę wolnych komputerach) wybierając z menu VassistX opcję Enable/Disable Visual Assist X. Oczywiście wyłączając tą aplikację rezygnujemy z wielu udogodnień oferowanych przez IDE, stąd też z opcji tej powinniśmy skorzystać w ostateczności.


Antywirus

Programem, który potrafi pochłonąć sporą moc obliczeniową jest antywirus. Z pewnością nie warto wyłączać tego programu, aby przyśpieszyć działanie komputera, lecz nie wszystkie lokalizacje muszą być chronione. Z ochrony możemy wyłączyć lokalizacje powiązane z Atmel Studio, co przyśpieszy działanie naszego IDE.

W tym celu:
W używanym programie antywirusowym należy wyłączyć skanowanie następujących lokalizacji:

C:\Program Files (x86)\Atmel\Atmel Studio 6.1
C:\Users\użytkownik\AppData\Roaming\Atmel
C:\Users\użytkownik\AppData\Local\Atmel

Ponieważ pierwsza ścieżka zawiera nr wersji Atmel Studio, stąd w przyszłych wersjach, należy wyłączyć odpowiednio inną ścieżkę. Podobnie, gdy zainstalujesz Atmel Studio na innym dysku, czy w innym folderze.


W efekcie dostęp do plików Atmel Studio będzie szybszy (różnica może wynieść od kilku do kilkudziesięciu procent). 

Na przykład w programie Microsoft Security Essentials odpowiednie katalogi wpisujemy w zakładce Ustawienia, pozycja Wykluczone pliki i lokalizacje:

Microsoft Security Essentials: Wykluczenie skanowania wybranych folderów.


Ze skanowania możemy wyłączyć także niektóre typy plików. Z pewnością wirus nie ukryje się nam w plikach tekstowych zawierających kod języka C:


Microsoft Security Essentials: Wykluczenie skanowania wybranych plików.

Możemy także wyłączyć z ochrony proces związany z Atmel Studio. MSE umożliwia wyłączenie z ochrony dowolnego pliku wykonywalnego. Z opcji tej możemy skorzystać wybierając zakładkę Wykluczone procesy:

Microsoft Security Essentials: Wykluczenie skanowania wybranych procesów.Przyśpieszenie kompilacji

W przypadku dużych projektów czas kompilacji zaczyna mieć znaczenie, szczególnie jeśli wielokrotnie rekompilujemy projekt.
Cały toolchain jest zbudowany tak, że bezproblemowo osobne pliki źródłowe języka C można kompilować równolegle. Na maszynach wieloprocesorowych / wielordzeniowych daje to ogromne (nawet kilkunastokrotne) przyśpieszenie kompilacji.

Domyślnie w systemie Windows, kompilacja przebiega jednak sekwencyjnie, plik po pliku. To zachowanie możemy łatwo zmienić. W tym celu z menu Tools wybieramy Options, a następnie w oknie, które się pojawi Builder/GNU Make. Klikamy na wartość która pojawi się pod opcją Build Files Parallely i zmieniamy domyślną wartość False na True:

Atmel Studio: Przyspieszenie kompilacji na komputerach wielordzeniowych (wieloprocesorowych).


Od tego momentu możemy cieszyć się naprawdę szybką kompilacją projektu :-)

Jeśli znasz inne tricki jak przyśpieszyć Atmel Studio, to podziel się nimi!

A może nie tylko tricki dot. przyspieszenia - inne także :-)

Artykuł jest częścią cyklu: Atmel Studio - Spis treści


Oceń artykuł.
Wasze opinie są dla nas ważne, gdyż pozwalają dopracować poszczególne artykuły.
Pozdrawiamy, Autorzy
Ten artykuł oceniam na:

3 komentarze:

 1. Wykluczyć katalog atmela w antywirusie??? Niezły hardcor. To może całkiem się pozbyć antywirusa? Szanuję bardzo i cenię wiedzę kol.TMF ale fragment z antywirusem w tle chyba trochę zaniża poziom tego bloga. Pozostałe tricki OK. Nie wiedziałem o nich i pewnie się przydadzą.

  OdpowiedzUsuń
 2. Warto jeszcze wyłączyć sprawdzanie pisowni w komentarzach, przede wszystkim dlatego by nie pokazywało irytujących czerwonych podkreśleń :) W tym celu wchodzimy w VAssistX - Visual Assist X Options - Advanced - Underlines - Spell checking. Przy okazji można się rozejrzeć za innymi opcjami, które mogę okazać się przydatne lub nieprzydatne.

  OdpowiedzUsuń
 3. Katalogi AppData dla Atmel Studio nie zawierają plików wykonywalnych, w efekcie ich ochrona nie ma sensu. Trochę bardziej kontrowersyjna jest lokalizacja C:\Program Files (x86)\Atmel\Atmel Studio 6.1. Ale w jaki sposób wirus miałby się tam znaleźć? Jedyna możliwość związana jest z tym, że nasz komputer już jest zainfekowany - a jeśli tak jest, to znaczy, że używany antywirus jest dziurawy, skoro infekcji nie wykrył i objęcie ochroną także tego katalogu nic nie daje. Warto zauważyć, że ochrona dla wszystkich innych plików i procesów jest włączona. Aby więc doszło do infekcji Atmel Studio to samo Atmel Studio musiałoby być zainfekowane. Atmel Studio jest napisany w oparciu o Visual Studio i .NET, mamy więc co najmniej kilka poziomów abstrakcji od sprzętu i OS. Ponieważ cały .NET jest objęty ochroną, w dodatku stanowi wirtualne środowisko, a dodatkowo cały katalog Program Files jest chroniony przed zapisem (modyfikacja zawartych w nim plików wymaga uprawnień administracyjnych i potwierdzenia ze strony użytkownika) wirus nie ma jak w tym katalogu się zagnieździć. Warto też pamiętać, że ciągle mamy ochronę wszystkich innych procesów i plików w systemie. W efekcie nawet jeśli wirus by się zainstalował, to mógłby zarazić co najwyżej Atmel Studio i nic więcej. Próba zarażenia innych plików zostałaby wykryta, w efekcie po uzyskaniu takiej informacji możemy zrobić pełne skanowanie systemu.
  Zarówno Atmel Studio jak i dodatki do niego są podpisane cyfrowo, w efekcie modyfikacja tych plików zostanie zauważona na poziomie systemu operacyjnego - podpis cyfrowy programu nie będzie się zgadzał z jego kodem.

  OdpowiedzUsuń

Działy
Działy dodatkowe
Inne
O blogu
Dzisiaj
--> za darmo!!! <--
1. USBasp
2. microBOARD M8


Napisz artykuł
--> i wygraj nagrodę. <--


Co nowego na blogu?
Śledź naszego Facebook-aCo nowego na blogu?
Śledź nas na Google+

/* 20140911 Wyłączona prawa kolumna */
 • 00

  dni

 • 00

  godzin

 • :
 • 00

  minut

 • :
 • 00

  sekund

Nie czekaj do ostatniego dnia!
Jakość opisu projektu także jest istotna (pkt 9.2 regulaminu).

Sponsorzy:

Zapamiętaj ten artykuł w moim prywatnym spisie treści.