Mikrokontrolery - Jak zacząć?

... czyli zbiór praktycznej wiedzy dot. mikrokontrolerów.

sobota, 26 lutego 2011

XMEGA: Podłączamy przez USB


Autor: tmf
Redakcja: Dondu

Wstęp do XMEGA: Spis treści


Zaczynamy przygodę – czyli jak podłączyć moduł XMEGA256A3BU, o którym pisałem w poprzednim artykule. Od dawna kusiło mnie, aby kupić sobie przejściówkę zawierającą XMEGA, która umożliwia łatwe połączenie jej z płytką stykową. Parę fajnych znalazłem w internecie, niestety na zagranicznych stronach, gdzie koszty przesyłki są porównywalne z ceną płytki. Z kolei Xplained są fajne, ale miałem dosyć pająków do płytki stykowej i plątaniny przewodów na biurku.

Modulik  XMEGA256A3BU przyszedł fajnie zapakowany i co ważne gotowy do użycia! Płytka opisana, przy każdym pinie widać jego opis – doskonale, wreszcie koniec z zaglądaniem do PDF'a, żeby sprawdzić rozkład pinów.
Ponieważ piny zasilające są odpowiednio połączone i mają już kondensatory odsprzęgające, cały moduł jest gotowy do użycia. No to jedziemy. Zachęcony wyglądem modułu postanowiłem go poddać pierwszemu testowi.


Podłączamy USB

Z lewej strony modułu widzimy gniazdo micro-USB – dobrze się składa, bo akurat stosowny kabel miałem pod ręką. Chwila adrenaliny – pójdzie dym, czy nie? Połączyłem i ... system wykrył nowe urządzenie USB. Jest dobrze ...System widzi mikrokontroler i próbuje zainstalować klasę DFU – jest to wynalazek Atmela, a co to oznacza? Device Firmware Upgrade – jest to klasa umożliwiająca uaktualnienie firmaware przy pomocy standardowego bootloadera firmy Atmel.

Oczywiście na próżno oczekiwać, aby standardowy Windows posiadał dla niej sterowniki. Ale tak się dobrze składa, że wcześniej już musiałem w systemie coś Atmelowskiego instalować, chociażby Atmel Studio i jego programatory, więc jakoś magicznie odpowiedni sterownik się odnalazł, a mnie ukazał się upragniony widok:Jeśli nie masz tyle szczęścia co ja, to jest na to rada. Ściągamy darmowy program FLIP, jest to coś co i tak za chwilę będziemy potrzebowali. Instalujemy go w domyślnej lokalizacji, a następnie, kiedy Windows zacznie narzekać, że nie znalazł driverów (dziwne, prawda?) wskazujemy mu ścieżkę do ich lokalizacji – przy standardowej instalacji FLIP będzie to katalog Atmel/FLIP/usb. W tym katalogu znajduje się plik atmel_usb_dfu.inf, który załatwi nam resztę.

Udało ci się zainstalować moduł? Gratulacje. Najtrudniejsze (o ile jest coś trudnego we włożeniu wtyczki USB) mamy już za sobą. Zakończyliśmy komunikatem:A w menagerze urządzeń widzimy nasz nowy moduł:Testujemy połączenie

Mamy też przy okazji zainstalowany FLIP, czyli mamy wszystko, więc pora przetestować połączenie. Odpalamy FLIP, klikamy na robaczka symbolizującego układ scalony (pierwsza ikona z lewej) i wybieramy ATXMEGA256A3BU (o ile taki MCU mamy na module, jeśli kupiliśmy inny to wybieramy taki MCU jaki posiadamy).

Następnie klikamy ikonkę symbolizującą wtyczkę USB i wybieramy jedyną dostępną opcję – USB. Zaraz po wybraniu opcji połączenia powinniśmy zobaczyć ekran jak poniżej:Mamy informację o wersji bootloadera (Bootloader ver. 1.0.4), sygnaturę procesora (0x1E984306) lub inną jeśli dysponujemy innym MCU, informacje o dostępnej pamięci FLASH (256 kB) i parę innych rzeczy.

Widzimy więc, że połączenie działa, a nasz układ jest gotowy do pracy – pozostaje go jeszcze zaprogramować. O tym w następnej części.


Wstęp do XMEGA: Spis treści

Oceń artykuł.
Wasze opinie są dla nas ważne, gdyż pozwalają dopracować poszczególne artykuły.
Pozdrawiamy, Autorzy
Ten artykuł oceniam na:

10 komentarzy:

 1. Czy bootloader jest wgrany fabrycznie?
  Co się stanie jeśli zaprogramuje się uC zwykłym programatorem PDI? Bootloader sie skasuje?
  Mam taką xmegę właśnie i programowałem ją po PDI a teraz gdy podłączam do USB wogóle komputer nic nie wykrywa. Uruchomienie ponowne z PE5 podpiętym do masy również nic nie daje.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie, XMEGA nie mają niestety fabrycznie wgranego bootloadera. Jeśli zaprogramujesz XMEGA z wykorzystaniem PDI to niestety jest też szansa, że usuniesz bootloader. Jest to jedyna sytuacja kiedy możesz go skasować. Za to Atmel udostępnia gotowe bootloadery, wystarczy je wczytać.

  OdpowiedzUsuń
 3. A gdzie można pobrać taki bootloader?
  Jest uniwersalny czy każdy uC ma inny?

  OdpowiedzUsuń
 4. I jeszcze jedno, skoro Xmega nie ma fabrycznie wgranego bootloadera to czemu napisane jest w artykule, że można podłączyć od razu do USB nowo kupiony moduł? Bootloader wgrywają producenci modułu z modułowo?

  OdpowiedzUsuń
 5. Tak, w tym module bootloader wgrywają producenci modułu. Stąd też kupując go dostajesz gotowy do użycia moduł, tak jak to jest opisane w artykule. Bootloadery prekompilowane dla każdego procka można pobrać ze strony Atmela.

  OdpowiedzUsuń
 6. A jeśli sam wykonałem płytkę pod xmegę i chcę ją zaprogramować przez bootloadera to co wtedy skoro xmega kupiona w sklepie nie ma wgranego bootloadera?

  OdpowiedzUsuń
 7. Wtedy idziesz do kumpla z butelką piwa (najlepiej co najmniej dwoma) i zanim je wypijecie będziesz miał wgrany bootloader.
  Przypuszczam też, że zaprogramowany procesor można kupić w firmie produkującej moduły.

  OdpowiedzUsuń
 8. Kumpel nie wchodzi w grę bo mieszka 200km ode mnie. A czy jest możliwość zbudowania programatora jtag czy innego na mikroprocesorze atmega? i nim zaprogramować Xmege coś jak usbasp?

  OdpowiedzUsuń
 9. Oczywiście. Istnieją klony AVRICEMkII, którymi zaprogramujesz XMEGA. Schematy są powszechnie dostępne, nawet kolega manekinen na swoim blogu takowe umieszcza wraz z PCB. Z drugiej strony gotowy klon AVRICEMkII kosztuje koło 50 zł.

  OdpowiedzUsuń
 10. Gdzie można kupić taki moduł ?

  OdpowiedzUsuń

Działy
Działy dodatkowe
Inne
O blogu
Dzisiaj
--> za darmo!!! <--
1. USBasp
2. microBOARD M8


Napisz artykuł
--> i wygraj nagrodę. <--


Co nowego na blogu?
Śledź naszego Facebook-aCo nowego na blogu?
Śledź nas na Google+

/* 20140911 Wyłączona prawa kolumna */
 • 00

  dni

 • 00

  godzin

 • :
 • 00

  minut

 • :
 • 00

  sekund

Nie czekaj do ostatniego dnia!
Jakość opisu projektu także jest istotna (pkt 9.2 regulaminu).

Sponsorzy:

Zapamiętaj ten artykuł w moim prywatnym spisie treści.