środa, 30 marca 2011

PCB termotransfer: Wydruk


Autor: afterparty
Redakcja i uwagi: Dondu

PCB metodą termotransferu: Spis treści


Potrzebujemy wydruk z widokiem ścieżek. Drukarka musi być koniecznie laserowa, ja używam do tego celu HP LaserJet 2100 kupioną specjalnie do płytek.



Otwieramy w EAGLE plik z płytką bądź drukujemy załączony plik .pdf. W pierwszym przypadku należy wyłączyć warstwy, których nie chcemy na wydruku:



W opcjach wydruku Eagle należy włączyć drukowanie w czarnym kolorze:



Na koniec w opcjach Twojej drukarki należy wyłączyć tryb ekonomiczny i wybrać największe zaciemnienie.

Drukujemy na błyszczącym papierze kredowym, później łatwo jest go „odkleić” od płytki. Ja znalazłem taki papier w starej książce do języka Niemieckiego.



Nie wolno dotykać palcami powierzchni papieru, bo tłuszcz będzie pogarszał przyczepność toneru.





Także po wydrukowaniu nie wolno dotykać palcami powierzchni wydruku.


Jak dokonać kalibracji wydruku PCB w Eagle?

Podczas drukowania należy zwrócić uwagę na właściwe proporcje wydrukowanego PCB. To bardzo istotne ponieważ drukarki, czy kserografy mogą generować wydruki z minimalnym błędem skali, co z reguły jest związane z częścią mechaniczną drukarki.

Problemów w tym zakresie należy się spodziewać w szczególności w wymiarze podłużnym zależnym nie od głowicy drukującej, ale od mechanizmów przesuwających papier.

Programy takie jak Eagle, pozwalają w prosty sposób dostosować proporcje wydruku za pomocą dwóch parametrów:



Jest to szczególnie istotne przy długich układach scalonych lub złączach oraz malutkich obudowach mikrokontrolerów wielonóżkowych (TQFP, QFN, itp.).


Procedura kalibracji

Na nowym PCB program Eagle ma zaznaczone krawędzie płytki - w wersji demo jest to 80mm x 100mm. Wykonujemy wg kolejności:
  1. wydruk przy kalibracji X=1 (w poziomie wydruku) i Y=1 (w pionie wydruku), 
  2. mierzymy bardzo dokładną linijką lub suwmiarką wielkość obu krawędzi. Na przykład otrzymaliśmy wydruk o rozmiarach w poziomie 103,6mm i w pionie 79,1mm,
  3. przeliczamy wyniki za pomocą proporcji:


    Eagle PCB - Kalibracja wydruku.
    Eagle PCB - Kalibracja wydruku.

  4. poprawki pisujemy do pól X i Y kalibracji na powyższym rysunku.
Podobnie możesz postępować z dowolnym inny wydrukiem PCB.


PCB metodą termotransferu: Spis treści


7 komentarzy:

  1. Często ulotki są drukowane na papierze kredowym, ale podoba mi się to zastosowanie dla książki od j. niemieckego : )

    OdpowiedzUsuń
  2. Skalowanie może być sporym problemem. Aby uniknąć nieodpowiedniej skali warto wydrukować mozaikę ścieżek na zwykłym papierze, może być w trybie econo, a następnie przymierzyć rzeczywiste elementy do wydrukowanych ścieżek.

    OdpowiedzUsuń
  3. W każdym sklepie papierniczym można dostać papier kredowy. Czy to w całym bloczku lub pojedyncze kartki, a nowe rozmiar plakatu typu A0. Ceny są groszowe, ale dobry pomysł z wykorzystaniem starych podręczników - takie "ekologiczne". :D
    Ja się bałem, że niechcący pójdzie też oryginalny nadruk

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja sobie życie uprościłem znacznie. Poczytałem sobie najpierw o problemach z przeniesieniem rysunku z papieru kredowego na płytkę ( odpowiednia temperatura żelazka, odpowiednia siła podczas " oklepywania " rysunku, problemy z wyczyszczeniem płytki z pozostałości papieru kredowego a wreszcie problem z zakupem samego papieru kredowego w mojej okolicy ). Kupiłem folię do termotransferu i zniszczyłem jedną bez efektu. A że prosty ze mnie chłopak - uprościłem sprawę. Do termotransferu używam zwykłego czasopisma kolorowego ( z racji zawodu żony wybrałem "Modę na zdrowie", którego kilka numerów przyniosła mi z apteki ). Wyrywam stronę i wsadzam do drukarki laserowej. Do wyczyszczonej ( bez przesady ) płytki przyklejam wycięty rysunek. A do rozgrzania płytki służy mi kupiona w Netto za 39,- PLN laminarka do dokumentów. Nie przerabiałem jej w żaden sposób, jedynie poluzowałem nieco czujnik temperatury, by się tak bardzo temperaturą nie przejmował. Przepuszczam płytkę trzy razy ( nie wiem po co aż trzy ) przez urządzenie, potem do wody i pozostałości odrobiną octu. I to wszystko ! Żadnych poprawiań, nigdy nic się nie odkleja. Jest tylko jedna rzecz na która warto zwrócić uwagę. Nie wiedziałem o tym i kosztowało mnie to stratę dwóch dni. Otóż rysunek warto wyedytować np w paincie i zlikwidować wszelkie półtony. Powiększam sobie rysunek i wywalam wszelkie kropeczki. Na płytce będą widoczne jako zbiór punktów między ścieżkami do niczego nam nie potrzebnymi.
    Hydraulik

    OdpowiedzUsuń
  5. Cyt.: " Otóż rysunek warto wyedytować np w paincie i zlikwidować wszelkie półtony."

    To oznacza, że prawdopodobnie nie zaznaczyłeś w Eagle opcji drukowania w czerni, o czym jest mowa w tym artykule. Jeżeli ta opcja nie jest włączona, to rysunek do drukarki przekazywany jest w wersji kolorowej, a ta zamienia go na odcienie szarości i stąd problem.

    Zaznaczenie opcji BLACK tę sprawę załatwia.

    OdpowiedzUsuń
  6. Dzięki.. co prawda nie korzystam z eagle, ale w przyszłości z pewnością mi się ta informacja przyda.
    Pozdrawiam
    Hydraulik

    OdpowiedzUsuń
  7. W dzisiejszych czasach co raz większą popularność zyskują elementy grawerowane https://www.maxsc.com.pl/grawer/trofea-dyplomy gdzie przy takim znakowaniu mamy pewność wysokiej jakości. Oczywiście wymaga to bardziej dokładnej pracy, ale mimo wszystko efekt jest powalający.

    OdpowiedzUsuń