czwartek, 14 kwietnia 2011

PWM - Co to takiego?


Autor: Dondu

PWM (ang. Pulse-Width Modulation) to generowany z wybraną częstotliwością np. 1kHz sygnał o różnym  Duty Cycle, czyli współczynniku wypełnienia stanem wysokim i niskim. Najlepiej przedstawią to poniższe przykładowe animacje:




Poniżej inny rodzaj sygnału PWM tzw. Fast PWM:




Duty cycle - to właśnie procent wypełnienia przebiegu i obliczany jest stosunkiem czasu trwania sygnału wysokiego do czasu trwania pełnego jednego cyklu.



Dokładne informacje o dostępnych rodzajach PWM i sposobach jego ustawiania znajdziesz w datasheet swojego mikrokontrolera.

Do czego można wykorzystać PWM? Na przykład do:

PWM warto dobrze poznać, gdyż daje ogromne możliwości!


Zobacz ten ciekawy wideo tutorial:

8 komentarzy:

  1. Duty cycle to chyba stosunek stanu wysokiego do okresu trwania całego sygnału, tak by się zgadzało z animacją.

    OdpowiedzUsuń
  2. Słuszna uwaga, błąd poprawiony. Dziękuję, za komentarz.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jest szansa na jakiś większy i szczegółowy artykuł o PWM w Atmega8?

    OdpowiedzUsuń
  4. Mam pytanie. Włączam diode PWM-em. No i teraz jak zrobić aby dioda nie włączała się na okrągło tylko dajmy na to świeciła 10s. Próbowałem wstawiać opóźnienie w różne miejsca programu ale nie daje to efektów.
    Przepraszam, że smiece ale nie wiedziałem gdzie wstawić moje zapytanie.

    OdpowiedzUsuń
  5. Aby odpowiedzieć, na Twoje pytanie potrzebny jest kod programu, który napisałeś.

    Ale nie wklejaj go tutaj, tylko skorzystaj z jednego z forów. Dla tego tematu polecam Elektroda.pl. Jak uzyskać skutecznie odpowiedź oraz linki do for znajdziesz tutaj: Fora dyskusyjne są bardzo pomocne

    OdpowiedzUsuń
  6. Co to jest sygnał Pwm sterownika i podaj jego przykłady? Czy może ktoś odpowiedzieć na to pytanie bo potrzebuje tego do ćwiczeń że sterownika plc. Z góry dzięki

    OdpowiedzUsuń
  7. Proste wytłumaczenie, praktyczne przykłady, słowem - super tekst. :) Fajnie, że tego typu treści pojawiają się w sieci, mam wrażenie, że wciąż jest ich za mało. Pozdrawiam i życzę weny do tworzenia następnych artykułów!

    OdpowiedzUsuń