niedziela, 10 kwietnia 2011

Obudowy vs numeracja vs nazwy pinów


Autor: Dondu

Schematy znalezione w sieci mogą przysporzyć początkującemu bardzo dużych problemów w związku z numeracją pinów. W czym dokładnie leży problem?


polarczn
Wykonałem zasilanie Atmegi8 podobnie jak na stronie A. Z kolei na stronie B pisze, aby 3 i 5 pin podłączyć do masy, a 4 i 6 do Vcc. Dodatkowo jest tam pin 29, a przecież atmega8 ma 28 pinów.


Kto więc ma rację? Informacje na stronie A, czy stronie B?

Obie strony mają rację i na obu stronach użyto tego samego mikrokontrolera, lecz w różnych obudowach:


ATmega8 - Obudowy w wersji DIP i TQFP.
Rys. ATmega8 - Obudowy w wersji DIP i TQFP.

Dodatkowe piny

Przy okazji wyjaśnia się dlaczego na stronie B jest pin numer 29. Użyto tam wersji mikrokontrolera w obudowie TQFP, która ma aż 32 piny. W większości dodatkowe piny, to piny zasilające (które powinieneś zawsze podłączać).

Ale nie zawsze są to tylko piny zasilające. Mikrokontrolery w większych obudowach mogą mieć także dodatkowe funkcjonalności. Zobacz na rysunku powyżej, że dla obudowy TQFP występują piny ADC6 i ADC7, których nie ma w obudowie DIP. To oznacza, że w odbudowie TQFP, masz dostępne dodatkowe dwa kanały ADC (przetwornika analogowo-cyfrowego).

Potwierdzenie tego znajdziesz w notatce do tabeli:


Dlatego od dzisiaj:

Nie posługuj się numerami pinów, tylko ich nazwami, a nie popełnisz błędu. Numery pinów ustalaj natomiast za pomocą datasheet dla wersji obudowy, którą posiadasz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz