czwartek, 14 kwietnia 2011

Schematy i płytki - czym projektować?


Autor: Dondu

Każdy elektronik potrzebuje narzędzi do projektowania schematów i płytek drukowanych (PCB). Oto kilka najlepszych z darmowych.

Eagle
Drugim popularnym i darmowym (z ograniczeniami) jest Eagle:
Ten polecam jako najlepszy darmowy z bogatymi bibliotekami.

Biblioteki elementów do Eagle można jeszcze znaleźć na stronie Farnell.com. Wystarczy szukać danego elementu i sprawdzić czy ma niebieską małą ikonkę układu scalonego:


Pod nią kryje się biblioteka z danym elementem.


KiCad
Bardzo dobrym i DARMOWYM jest KiCad. To zestaw programów do projektowania:
  • schematów
  • płytek drukowanych (PCB)
  • bibliotek elementów 
  • rzutów 3D
  • i pewnie jeszcze czegoś o czym nie wiem :-)

Tutaj znajdziesz wszystko, co trzeba:


Design Spark PCB
Trzecim darmowym jest Design Spark PCB





Przeczytaj także:

17 komentarzy:

  1. Wszystko ładnie, pięknie, ale polecam jeszcze sprawdzić ExpressPCB:
    http://www.expresspcb.com/ .

    Próbowałem różnych programów (w tym KiCad i Designspark) i osobiście najlepiej mi się pracuje właśnie w nim. Co prawda nie ma opcji renderowania płytek w 3d, ale projektuje się je łatwo i intuicyjnie. Tak samo łatwo robi się schematy. No i można zaprojektować płytkę bez wcześniejszego rozrysowywania schematu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Proponuje abyście jeszcze zobaczyli program TurboPcb. Jest do pobrania na stronie Turbopcb.pl. Program całkowicie po polsku. Dostepna jest darmowa wersja z pewnymi ograniczeniami.
    Staszek W.

    OdpowiedzUsuń
  3. Dodaj Fritzing, świetny dla początkujących. Projektujesz jak na płytce stykowej a w tle robi schemat.

    OdpowiedzUsuń
  4. to narzędzie warte jest uwagi?
    http://pcb.geda-project.org/

    OdpowiedzUsuń
  5. Niestety nie odpowiem na to pytanie, ponieważ nie znam.

    OdpowiedzUsuń
  6. Na chwilę obecną najlepszy jest designspark, nie ma żadnych ograniczeń i też nie wymaga schematu do rysowania płytki. Kopiowanie bibliotek z eagla jest dziecinnie proste, wystarczy zajrzeć do pomocy.

    OdpowiedzUsuń
  7. Tylko że w DesignSpark nie możesz wygenerować plików gerbera. Co mam zrobić ze zrobionym w nim projekcie? Wydrukować na drukarce? Pozatym program jest bardzo ograniczony jeżeli chodzi o możliwości edycji. Jest ich bardzo mało.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Gerbera nie można generować w DesignSpark? A to?
      http://www.youtube.com/watch?v=SEcyivGvZfE

      Usuń
  8. Pamiętajcie ,że nie ważne jest jakie programu użyjecie (Altum Designer, Protel, Eagle) choć ze względu na ilość bibliotek, łatwość obsługi itp. elementów preferuje właśnie Eagle to pamiętajcie że liczy się wykonanie i poświęcony na to czas. Widziałem słabe projekty w drogich programach i ładne w darmowych i na odwrót też. Każdy powinien spróbować samemu ,który pasuje najbardziej.

    OdpowiedzUsuń
  9. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety autor wskazanych materiałów swoim postępowaniem wobec nas nie zasługuje na ich publikację na niniejszej stronie.

      Usuń
  10. Testowałem Eagle oraz Multisim, moja opinia jest taka - interfejs Eagla jest bardzo słaby, mało intuicyjny, bardzo spowalnia pracę. Multisim jest odwrotnoscia - intuicyjny sprawny duże możliwości (min. symulacja) minusem jest jednak dosyć uboga biblioteka uC.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety poważnym mankamentem Multisim jest brak w pełni funkcjonalnej wersji demo, co najwyżej ograniczonej do jakiegoś wymiaru płytki. Chyba, że nie znalazłem właściwej wersji, bo studencka ma dość znaczące ograniczenia w porównaniu z Eagle. Pod tym kątem np. Design Spark PCB nie jest ograniczony w ogóle.

      Usuń
  11. Co do express PCB jest ok. Interface prosty w obsłudze. EAGLE owszem miło się pracuje z tym interfacem, ale mało konkretny za to sporo blibliotek.Express PCB mało posiada biliotek oraz trudności z tworzeniem nowych jak również padów SMD i zwykłych. Co do kikad lub tiny cad zbyt mozolne i bezsensowne menu.

    Dla początkujących polecam express PCB :) a biblioteki można dodać od innych programów.

    OdpowiedzUsuń
  12. Użyłem EasyEDA, afer przeczytać wszystkie komentarze, myślę EasyEDA jest dobre dla następujących powodów.
    i) to internetowa oparta więc, nic poza odrobiną javascript w instalacji, może być używany przez użytkowników Linux, Mac i Windows

    ii) ma całkiem imponujące możliwości importu i eksportu, takich jak importowanie plików Altium, Eagle i LTSpice i eksportowanie netlists przyprawy i SVG, PNG i pliki PDF do dokumentacji. Wykorzystuje również otwarte pliki w formacie JSON standardowe wewnętrznie, więc jest to łatwe do zrobienia kilka rzeczy po prostu dość whizzy pomocą edytora tekstu;

    iii) wszystkie korzystanie z narzędzia jest wolny nawet do punktu, w którym użytkownik może pobrać i wysłać PCB Gerbers je do dowolnego dostawcy PCB;

    iv) może być używane nawet bez rejestracji z plików są zapisywane w trybie Anonymous, który działa trochę jak pastebin gdzie pliki mogą być odzyskane i wspólną tylko przez ich urls.

    jest łatwy w prowadzeniu .Istnieje wiele przykładów na stronie i przydatnych tutorial.
    https: //easyeda.com/Doc/Tutorial/

    OdpowiedzUsuń
  13. Ja używam głównie express PCB - na moje doświadczenie mi starcza :)

    OdpowiedzUsuń
  14. Ja bym proponował zapoznanie się z TurboPcb. bardzo prosty intuicyjny interfejs.

    Janusz

    OdpowiedzUsuń